Raspberry Pi 5 ve UART

Raspberry Pi 4 ve öncesinde, UART üzerinden cihazlarla haberleşmek için "/boot/config.txt" dosyasında aşağıdaki satırı ekleyerek aktif edebiliyorduk.  enable_uart=1 Raspberry Pi 3 cihazımdaki sistemi Raspberry Pi 5 sisteme yükseltince, ntp için kullandığım UART üzerindeki GPS modülüm çalışmamaya başladı. PPS sinyali düzgün çalışırken, NEMA verisinin gelmediğini farkettim. Kalitesiz bir bağlantı üzerinde olduğum için ntp offset sapıtmaya başlamış. Raspberry Pi 5 ile büyük değişiklik yapılmış. Ana UART bir sokete taşındığından enable_uart ile sadece soketteki UART aktif oluyor. GPIO 14 - 15 üzerinden bağladığımız cihaza bağlanamıyoruz. GPIO 14 - 15 üzerindeki UART ı aktif hale getirmek için "/boot/config.txt" dosyasında aşağıdaki overlay'i kullandım. dtoverlay=uart0-pi5 Bu overlayı tanımladıktan sonra UART pinlerine bağladığım GPS modülünden veri almaya başladım.

Protovis

Protovis, webde datanızı görsel olarak sunmanızı sağlayan bir framework. Open-source olan bu proje, BSD lisansıyla bizlere ulaşıyor. 2009 yılında başlanan bu proje Mike Bostock ve Jeff Heer tarafından yürütülmektedir.

Oluşturulan grafiklerin gösterimi için herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymuyorsunuz. Sadece modern bir tarayıcıya sahip olmanız yeterlidir.

Bu frameworkü kullanarak basit ve interaktif grafiklerinizi, haritalarınızı ve datanızın diğer görsel gösterimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sitesindeki örnekleri inceleyerek bu frameworkün neler yapabildiğini tam olarak görebilirsiniz.

http://vis.stanford.edu/protovis/

Comments

Popular posts from this blog

8GB ve üstü RAM olan sistemlerde performans

Akıllı Cyborg Orduları mı geliyor?